भारतीय सेनाध्यक्ष नेपाल आउदै : राष्ट्रपतिबाट महारथीको मानार्थ देखि जोमसोमसम्मको यात्रा गर्ने

Posted: November 5, 2014 in By Deepak Kharel
Tags: , , , ,

Defence Investiture Ceremony   KATHMANDU : दक्षिण एशियाली क्षेत्रिय सहयोग संगठन(सार्क) शिखर सम्मेलनको पूर्व सन्ध्यामा भारतीय स्थल सेनाध्यक्ष दलबिर सिंहले नेपाल भ्रमण गर्ने भएछन । सिंह आफ्ना दलबल सहित कार्तिक २६ गते काठमाडौं आएर २९ गते फर्कने कार्यक्रम रहेको सैनिक जनसम्पर्क निर्देशनालयले जनाएको हो । प्रधानसेनापति गौरब शम्सेर राणाको औपचारिक निमन्त्रणामा नेपाल आउन लागेका सिंहले परम्परा अनुसार राष्ट्रपति रामबरण यादवबाट मानार्थ महारथीको दज्र्यानी समेत लगाउने छन । शितल निवासमा आयोजना हुने बिशेष कार्यक्रममा नेपाली सेनाका परमाधीपति यादवले सिंहलाई दज्र्यानी चिन्ह प्रदान गर्ने कार्यक्रम रहेको छ । नेपाल र भारत बिच एकअर्काका सेना प्रमुखलाई मानार्थ महारथीको पद प्रदानगर्ने परम्परा रहेको छ । images नेपाल भ्रमणमा सिंहले प्रधानमन्त्री शुसिल कोइरालालाई सिंहदरबारस्थित उनकै कार्यकक्षमा भेटवार्ता समेत गर्नेछन । टुडिखेलस्थित सैनिक मञ्चको “वीर स्मारक” मा माल्यार्पण गर्नुका साथै जंगी अड्डामा नेपाली सेनाको एक टुकडीले सम्मान गारत दिनेछ । पांचखालस्थित वीरेन्द्र शान्ति कार्य तालिम केन्द्रको अवलोकन भ्रमण पछि सांझ प्रधानसेनापति राणाले आयोजना गर्ने .रात्रीभोजमा सरिक हुनेछन । यस्तै भारतका लागि बिशेष महत्व राख्दै आएको चिनियाँं सीमाना मुस्ताङ्ग जिल्लाको जोमसोमस्थित सैनिक उच्च शिखर शिक्षालयको भ्रमण तथा पोखरास्थित भारतीय पेन्सन वितरण कार्यालय र नेपाली सेनाको पश्चिम पृतना मुख्यालयको भ्रमण समेत गर्ने भारतीय सेनाध्यक्षको कार्यक्रम रहेको छ ।   को हुन दलबिर सिंह ? भारतका २६ औं स्थल सेनाध्यक्षका बिषयमा भारतीय सेनाको वेबसाइटमा उपलब्ध सामाग्री अग्रेजीमा छ है । 3     General Dalbir Singh, PVSM, UYSM, AVSM, VSM, ADC, was commissioned into 4/5 GR(FF) in Jun 1974. He is an alumnus of Sainik School, Chittorgarh and the National Defence Academy. In a distinguished military career, spanning four decades, he has tenanted critical Command and Staff and Instructional appointments. He was a Company Commander in Operation PAWAN in Sri Lanka, raised and commanded a Rashtriya Rifles Battalion in Nagaland besides commanding an Infantry Brigade and a Mountain Division in Jammu & Kashmir. He has commanded 3 Corps and Eastern Command. The General has also held the appointments of IG SFF, Cabinet Secretariat and was the ‘Vice Chief of the Army Staff’ from 01 Jan 14. The General is the Colonel of 5 GR (FF) and the President Gorkha Brigade. Besides holding two Masters Degrees one each in Management Studies and Strategic Studies the General is also qualified in the Executive Course in USA and Senior Mission Leaders Course in UN. The General is a keen sportsman and takes special interest in Riding and Swimming.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.