हतियार प्रहरीमा बुझाउन गृह निर्देशन

Posted: September 14, 2013 in By Deepak Kharel

hatiyar baramad

नागरिकले कानुनबमोजिम अनुमति लिएर राखेका हतियार सरकारलाई बुझाउनुपर्ने भएको छ। गृह मन्त्रालयले असोज ६ गतेभित्र यस्ता सबै हतियार प्रहरीलाई बुझाउन निर्देशन दिएको छ।

संविधानसभा निर्वाचनमा निजी हतियार पनि दुरुपयोग हुनसक्ने आशंकामा गृहले निश्चित समयका लागि त्यस्ता हतियार प्रहरी कार्यालयमा बुझाउन सूचनामार्फत आग्रह गरेको हो। यससम्बन्धी सूचना गत सोमबारको राजपत्रमा छापिएको छ।

‘व्यक्तिगत प्रयोजन र कारणले प्रशासनको अनुमतिमा हतियार राखेका व्यक्तिलाई प्रहरीमा ती हतियार बुझाउन भनिएको हो’, गृह प्रवक्ता शंकरप्रसाद कोइरालाले भने।

मन्त्रालयको शान्तिसुरक्षा महाशाखाका उपसचिव उद्धवप्रसाद भट्टराईले प्रशासनले नवीकरण र लगत राख्‍ने भएकाले कोकोसँग कस्तो हतियारको इजाजत छ त्यो गृहमा जानकारी रहेको बताए। ‘निजी हतियार निश्चित समयका लागि प्रहरीलाई बुझाउन भनिएको हो’, उनले भने। गृहले शान्तिपूर्ण तथा भयरहित वातावरणमा निर्वाचन सम्पन्न गर्न हातहतियार तथा खरखजाना ऐन २०१९ को दफा ८ बमोजिम राजपत्रमा सूचना प्रकाशित गरेको हो।

जिल्ला सुरक्षा समितिको सिफारिसमा व्यक्तिलाई हतियार राख्‍न इजाजतपत्र दिने कानुनी व्यवस्था छ। जिल्ला प्रशासन कार्यालयले हतियार र गोलीको लगत राखेर इजाजतपत्र दिने गरेको छ। प्रशासनको इजाजतपत्रपछि मात्र व्यक्तिले हतियार प्रतीतपत्र खोलेर आयात गर्न पाउने कानुनी व्यवस्था छ। तर पछिल्लो समय सुरक्षाको कारण देखाउँदै काठमाडौंलगायत देशका मुख्य सहरमा हतियारको खुलेआम आयात र किनबेच हुने गरेको पाइएको छ।

केही महिनाअघि प्रहरीले बालाजु क्षेत्रका एमाओवादी कार्यकर्ता यमबहादुर थापाबाट अत्याधुनिक जर्मन स्पोट्रस् गन बरामद गरेको थियो। सदीक्षा गौचनका नाममा हतियार इजाजतपत्र लिएर पछि थापाले नामसारी गरेका थिए। यस घटनापछि एउटाको नाममा अत्याधुनिक हतियारको लाइसेन्स लिने र पछि प्रशासनसँग मिलोमतो गरी नामसारी हुने गरेको पाइएको छ। गुन्डाका नाइकेदेखि बैंकर, उद्योगपति, राजनीतिक दलका नेताकार्यकर्तासँग इजाजतपत्रसहितको अत्याधुनिक हतियार छन्।

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.