आतंकवादीका बैंक खाता रोक्‍का

Posted: September 10, 2013 in By Deepak Kharel

दीपक खरेल/आशीष ज्ञवाली

dawood_ibrahim_20051128

गृह मन्त्रालयले नेपालका कुनै पनि व्यक्ति, संघसंस्था तथा बैंकसँग अन्तर्राष्ट्रिय आतंकवादी माफिया दाउद इब्राहिमको आर्थिक कारोबार भए तत्काल रोक्‍का गर्न निर्देशन दिएको छ।

गृहले दाउदसहित दुई सय ८८ जना आतंकवादी व्यक्ति र संस्थाको विवरण सार्वजनिक गर्दै त्यस्ता व्यक्ति तथा समूहको खाता एवं कुनै पनि कारोबार भए तत्काल रोक्‍न सम्बन्धित सबै संस्था तथा वित्तीय निकायलाई निर्देशन दिएको हो। गृहले आतंकवादी अल काइदासँग निकट दुई सय २४ जना र अन्य शंकास्पद ६४ वटा संघसंस्थाको खाता तथा कारोबार निषेध गर्ने निर्णय आइतबार गरेको हो।

Dawood Ibrahim

सम्पत्ति शुद्धीकरण ऐन कार्यान्वयनका क्रममा संयुक्त राष्ट्रसंघीय प्रावधान अनुमोदन गर्दै सरकारले आतंककारी संगठन र आतंकवादी व्यक्तिको खाता तथा आर्थिक कारोबार रोक्‍का गर्न सार्वजनिक सूचना जारी गरेको हो। नेपालले सम्पत्ति शुद्धीकरण ऐन पारित गरिसकेको छ।

गृह प्रवक्ता शंकरप्रसाद कोइरालाले ऐन कार्यान्वयनका सन्दर्भमा संयुक्त राष्ट्रसंघीय प्रावधान पालना गर्न परराष्ट्र मन्त्रालयको सिफारिसबमोजिम यस्तो निर्णय भएको बताए। ‘सार्वजनिक नाम र संस्थाको बैंकिङ कारोबार भए रोक्‍का गर्न सम्बन्धित पक्षलाई आदेश दिएका हौं’, कोइरालाले भने।

ऐन बनेपछि आतंकवाद तथा आतंककारी गतिविधि नियन्त्रणसम्बन्धी राष्ट्रसंघीय घोषणा पालना गर्न नेपाल बाध्य भएको हो। सम्पत्ति शुद्धीकरण विभागका प्रवक्ता विश्वप्रकाश सुवेदीले नेपालले पनि राष्ट्रसंघीय म्यान्डेटअनुसार कारबाही अगाडि बढाएको बताए। ‘राष्ट्रसंघीय सिफारिस बाध्यकारी हुन्छ’, उनले भने।

गृहको सूचनामा आतंकवादीहरूको नाम, देश तथा पासपोर्ट नम्बर उल्लेख छ। गृहको निर्देशनअनुसार बैंक तथा वित्तीय संस्थाले त्यस्ता व्यक्ति तथा संस्थाको खाता रोक्‍का गर्न सक्‍ने राष्ट्रबैंकका डेपुटी गभर्नर महाप्रसाद अधिकारीले बताए।

गृहको सूचनाका आधारमा बैंक तथा वित्तीय संस्थाले आफ्नो सर्भरमा उनीहरूको नाममा कारोबार भएको भए त्यसको जानकारी राष्ट्रबैंकलाई गराउनुपर्नेछ। अधिकारीले भने, ‘पहिलोपटक जारी भएको यस्तो व्यवस्थाले सम्पत्ति शुद्धीकरणका लागि थप सहयोग पुर्‍याउनेछ।’

यसैबीच आतंकवादी संगठन र व्यक्तिको कारोबार वित्तीय क्षेत्रमा रोक्न क्रियाशील फाइनान्सियल एक्सन टाक्स फोर्सको ‘फेस टु फेस’ बैठक बिहीबार मलेसियामा हुँदैछ। नेपालका तर्फबाट बैठकमा डेपुटी गभर्नर अधिकारीले प्रतिनिधित्व गर्नेछन्।

detail: click link below

Al-Qaida list_20130909013330

AQList

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.