प्रधानसेनापति भएको एक वर्षमै गौरवशमशेर राणाले समग्र सेनाको हितमा होइन, सीमित पारिवारिक व्यक्तिको हितका लागि मात्रै काम गर्न थालेको आरोप सेनाभित्र लागेको छ। आफ्ना अवसरवादी कोटरीको सल्लाहमा चल्ने गरेका सेनापतिले आफ्ना र अर्काको दुईवटा वर्ग छुट्याएर सेनामा चरम भेदभाव गर्न थालेको भन्दै असन्तुष्टि सुरु हुन थालेको हो।
निकै शक्तिशाली र सेनाको हितमा काम गर्ने व्यक्तिका रूपमा चिनिएको उनको छवि अहिले आफ्ना पारिवारिक व्यक्तिलाई स्पेस बनाउन सेनाको संरचना नै ध्वस्त पार्न पनि पछि नपर्ने छविका रूपमा स्थापित हुन थालेको छ। सेनापतिले दुई सातायता गरेका निर्णय र सिफारिस हेर्दा उनी सेनाको संस्थागत मजबुतीकरणका पक्षमा छैनन्, आफ्नो कार्यकालको अन्तिममा सेनालाई नै विघटन गराउने पक्षमा देखिएका छन्, एक सुरक्षाविद्ले टिप्पणी गरे।
गत साता सेनापति राणाको सिफारिसमा सरकारले पदमविलास कार्की, हिमालय थापा र विजय मोक्तानलाई सहायकरथीबाट उपरथीमा बढुवा गर्योय। उनीहरूको पोस्टिङ पनि सेनापतिकै सिफारिसअनुसार भयो। जसअनुसार कार्कीलाई सेनाको सबैभन्दा शक्तिशाली संरचना युद्धकार्य तथा व्यवस्था महानिर्देशनालयको प्रमुख बनाइयो। सेनाको सम्पूर्ण अपरेसन र व्यवस्थापन हेर्ने यो निकाय सबैभन्दा शक्तिशाली मानिन्छ। तर यो निकायमा सेनापतिको सिफारिसमा जिम्मेवारी दिइएका कार्की बढुवा भएका पछिल्ला जर्नेलहरूको तुलनामा जुनियर हुन्। सेनाको स्वाभाविक लाइनअनुसार भावी नेतृत्वका रूपमा चिनिएका उपरथी राजेन्द्र क्षेत्री वा भिक्टर राणामध्ये एकलाई डीजीएमओ (युद्धकार्य महानिर्देशक) बनाउनुपर्नेमा सेनापतिले मनोमानी तरिकाले पोस्टिङको सिफारिस गरेका हुन्। उनको कार्यशैलीका कारण राणालाई जंगी अड्डाभित्र ‘श्री ३’ भनेर व्यंग्य हुन थालेको छ।
सेनापतिले आफ्ना सम्धी तथा हालसालै बढुवा गरिएका बलाध्यक्ष रथी पवनबहादुर पाँडेले नेतृत्व लिने वातावरण बनाउन जनरलहरूको जिम्मेवारी जथाभावी तोकेको मुख्यालय स्रोतले बतायो। डीजीएमओ नेपाली सैनिक हेडक्वार्टरको न्यूक्लियस हो, जसमा राणा आफ्नो दह्रो प्रभाव कायम राख्न चाहन्छन्। बढुवा भएका उपरथी थापालाई राणाले सेनाको भर्ना छनोट, कानुन विभाग, कल्याणकारी निर्देशनालयलगायतको प्रत्यक्ष नियन्त्रण गर्ने निकाय कार्यविभागमा लगेका छन्। लडाकु समायोजनपछि गठित राष्ट्रिय सुरक्षा तथा विकास महानिर्देशनालयमा सेनापतिले उपरथी नरेन्द्र रावललाई तोकेका छन्। रावल एमाओवादी निकट मानिन्छन्। एमाओवादी अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाललाई खुसी पार्न सेनापतिले रावललाई लगेको मुख्यालयमा चर्चा छ। यसअघि त्यहाँ विजय मोक्तानलाई लैजाने चर्चा थियो। मोक्तानलाई राष्ट्रिय परिषद् सचिवालयको सहसंयोजकका रूपमा पोस्टिङ गरिएको छ।
यसैबीच, सेनापतिकै निगाहमा उमेर कटिसकेका सहायक रथी ज्ञानेन्द्र रायमाझीलाई नेसनल डिफेन्स कोर्स (एनडीसी) का लागि चीन पठाइएको छ। सामान्यतया ५२ वर्षसम्मका सहायक रथीलाई पठाइने गरिएकोमा ५५ वर्ष नाघेका रायमाझीलाई पठाइएको हो। अघिल्ला सेनापति छत्रमानसिंह गुरुङको पेलानमा परेको भन्दै रायमाझीलाई त्यहाँ पठाइएको तर्क एकथरि जर्नेलहरूको छ। रायमाझी यसअघि सेनापतिका सैनिक सहायकका रूपमा थिए, जहाँ अहिले सुरेश शर्मा छन्। रायमाझीसँगै सहायक रथीहरू अनुज बस्नेत र कमेन्द्र लिम्बू पनि चीन पठाइएका छन्। तर उनीहरू यो कोर्सका लागि अयोग्य छैनन्।
सेनापतिको मनोमानीले जंगी अड्डाभित्र हलचल मच्चाएको छ। यसअघि यस्ता गुनासो सुन्ने ठाउँमा रथी नेपालभुषण चन्द थिए। तर चन्दको असारमा अवकाशपछि सेनापति राणाले कोही पनि चुनौती देखेका छैनन्। कहिले भारतीय नियोगहरूका गतिविधिको निगरानी गर्न सर्कुलर जारी गर्ने सेनापति राणा अहिले संगठन नै ध्वस्त पार्न सक्रिय छन्, एक अधिकृतले तरुणसँग भने। यसैबीच, पूर्वप्रधानसेनापति रुक्मांगद कटवाल काउन्टर टेरोरजिज्मसम्बन्धी सेमिनारमा भाग लिन गत साता इजरायल पुगेका छन्। त्यहाँ एसियाका पूर्वसेनापतिहरूले सहभागिता जनाउने कार्यक्रम छ।
चुनावी मन्त्रिपरिषद् आधा महिना हनिमुनमा
काठमाडौं। अन्तरिम चुनावी मन्त्रिपरिषद्का अध्यक्ष खिलराज रेग्मीलाई विदेश भ्रमणको साइत जुरेको छ। चुनावी प्रयोजनका लागि गठित मन्त्रिपरिषद्का अध्यक्ष भएका कारण रेग्मीलाई अहिलेसम्म कुनै पनि देशले भ्रमणका निम्ति आमन्त्रण गरेका छैनन्। यस्तो सरकार प्रमुखले विदेश भ्रमण गरेको उदाहरण विश्वका अरु मुलुकमा छँदै छैन।
अध्यक्ष रेग्मी कसैको आमन्त्रणमा नभएर आगामी असोज ५ गतेदेखि सुरु हुने संयुक्त राष्ट्रसंघीय महासभामा भाग लिन न्युयोर्क जान लागेका हुन्। न्युयोर्कमा उनी ११ दिन बस्ने कार्यक्रम छ। जसका लागि प्रतिरात दुई हजार पाँच सय अमेरिकी डल (करिब दुई लाख ६० हजार रुपैयाँ) पर्ने पाँचतारे होटलको सुइट बुक गरिसकिएको छ। अध्यक्ष रेग्मीको न्युयोर्क भ्रमणमा राज्यकोषबाट करिब दुई करोड रुपैयाँ खर्च हुने परराष्ट्र मन्त्रालय स्रोतले जनाएको छ।
हरेक वर्ष हुने राष्ट्रसंघीय महासभामा सरकार प्रमुखको उपस्थिति अनिवार्य छैन। तर अन्य देशका राजनीतिज्ञसँग भेटघाट र छलफलका निम्ति सरकार प्रमुखहरू पनि जाने प्रचलन छ। मन्त्रिपरिषद्का अध्यक्ष रेग्मी केका लागि जान खोज्दैछन्? स्पष्ट छैन। अन्य मुलुकका प्रतिनिधिसँग सहयोग आदान–प्रदानको प्रस्ताव लिएर जान लागेका हुन् भनौं भने अध्यक्ष रेग्मीसँग त्यो हैसियत र अधिकार छैन। राजनीतिकस्तरमा सम्बन्ध विस्तार गर्न जान लागेका हुन् भनौं भने उनी राजनीतिक व्यक्ति होइनन्। गैरराजनीतिक व्यक्ति रेग्मी निश्चित प्रयोजन र निश्चित अवधिका लागि मन्त्रिपरिषद्को अध्यक्ष बनाइएका व्यक्ति हुन्। न उनीसँग राजनीतिक दल छ, न त चुनावपछि प्रधानमन्त्री बन्ने सम्भावना छ। यस्तो व्यक्तिसँग राष्ट्रसंघीय महासभामा सहभागी अन्य देशका प्रतिनिधिहरूले भेटवार्ता गर्ने सम्भावना छैन। अन्य मुलुकका प्रतिनिधिसँग भेटघाट गर्नै सम्भावना नहुँदा नहँुदै र मुलुक विषम परिस्थितिमा रहेका बेला मन्त्रिपरिषद् अध्यक्ष रेग्मी श्रीमती लिएर ११ दिनका लागि अमेरिका जाने तरखर गर्नु केवल हनिमुनका लागि मात्र रहेको विश्लेषण गर्नेहरू पनि धेरै छन्।
परराष्ट्रमन्त्री घिमिरे असोज १ र मन्त्रिपरिषद्का अध्यक्ष रेग्मी असोज ५ गते न्युयोर्क प्रस्थान गर्ने कार्यक्रम छ। उनीहरू दुवैजना १५ गते स्वदेश फर्कंदैछन्। ५ गते प्रस्थान गरे पनि अध्यक्ष रेग्मीले बोल्ने पालो भने ८ गते मात्रै परेको छ। नेपालको सरकार प्रमुख भए पनि प्रधानमन्त्री पदमा नभएका कारण रेग्मीको मर्यादाक्रम अन्य देशमा मन्त्रीहरूसरह कायम भएको छ।
भ्रमणमा अध्यक्ष रेग्मी दम्पती, परराष्ट्रमन्त्री घिमिरे दम्पती, रेग्मीका दुईजना सुरक्षागार्ड, मन्त्रिपरिषद् कार्यालयका सचिव भ्रमणमा सामेल हुँदैछन्। यसैगरी, परराष्ट्र मन्त्रालयका सचिव अर्जुनबहादुर थापा, प्रमुख शिष्टाचार महापाल कालीप्रसाद पोखरेल, शिष्टाचार अधिकृत निर्मल भट्टराई, परराष्ट्र मन्त्रालय यूएन महाशाखा प्रमुख दीपक धिताल र चारजना राष्ट्रसंघीय नेपाली नियोगका कर्मचारी गरी १८ जनाले भाग लिने भएका छन्। सुरक्षा परिषद्को अस्थायी सदस्य भारतले स्थायी सदस्यका लागि लबिङ गर्ने तयारी गरेको छ। अहिलेसम्म अमेरिका, बेलायत, रुस, चीन र फ्रान्स गरी प्ााँचवटा स्थायी सदस्य राष्ट्र छन्।

weeklynepal.com

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.