नेपाल बुझेका जोशी ‘र’ प्रमुखमा नियुक्त

Posted: November 26, 2012 in By Deepak Kharel

बाह्‍य मामिला हेर्ने भारतीय गुप्तचर निकाय रिसर्च एण्ड एनालिसिस् विंग ‘र’ को नयाँ प्रमुखमा नेपालमा समेत काम गरिसकेका आलोक जोशी चयन भएका छन् । हालका प्रमुख सञ्जीव त्रिपाठीको पदावधि डिसेम्बर ३० मा सकिने भएकाले जोशीले त्यसपछि कार्यभार सम्हाल्नेछन् । जोशी ‘र’ का स्पेशल सेक्रेटरी हुन् ।

सन् १९७६ मा हरियाणा राज्यको प्रहरी सेवाबाट जागिरे यात्रा प्रारम्भ गरेका जोशी संविधानसभा निर्वाचन जस्ता महत्वपूर्ण राजनीतिक घटनाक्रमका बेला नेपालमा ‘र’को स्टेशन प्रमुख थिए । उनी २०६६ को मध्यसम्म काठमाडौंमा कार्यरत थिए ।

नेपालमा राष्ट्रपतिको निर्वाचन, सेनापति प्रकरण, संविधानसभाको समायावधि सकिनेजस्ता महत्वपूर्ण घटनाक्रम विकसित भएका उनी काठमाडौं गएका थिए । ‘र’को प्रमुखका लागि जोशीसंगै दौडमा रहेका अमिताभ माथुरलाई भने एभियसन रिसर्च सेन्टरमा लगिएको छ । माथुरले १२ बुँदे समझदारीको बेला तत्कालीन ‘र’ का प्रमुख पिके हर्मिजको प्रतिनिधिका रुपमा नयाँदिल्लीमा बसेर महत्वपूर्ण भूमिका निर्वाह गरेका थिए । हर्मिज पनि ‘र’ का लागि नेपाल मिसन प्रमुख रहिसकेका छन् । यसैबीच घरेलु मामिला हेर्ने अर्को गुप्तचर निकाय इन्टेलीजेन्स् ब्युरो ‘आइबी’को नयाँ प्रमुखका रुपमा सइद आसिफ इब्राहिम चयन भएका छन् ।

प्रकाशित मिति: २०६९ मंसिर १० ०८:४६

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.